• İletişim
  FSM Bulvarı Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Elmasevler Sit C Blok D: 4 Nilüfer / BURSA
 • Telefon
  0(224) 451 6551

Vajinismus Danışmanlığı Bursa

Vajinismus danışmanlığı için cinsel terapi merkezlerine başvuran vajinismus danışanları üzerinde yapılan araştırmalara göre vajinismus kliniklerine başvuran kadınların bazı ortak özellikleri olduğu belirlenmiştir.

Vajinismuslu Kadınların Ortak Özellikleri

Vajinismuslu kadınlar birçok özellikleri bakımından benzerlik gösterirler. Vajinismuslu kadınlarda tam cinsel ilişkiye girmek üzereyken panik atak benzeri bir kontrolsüzlük hissi yaşanır. Bir vajinismus danışansı “ aklımı kaçırıyorum “ şeklinde tarif ettiği bu duygu onun cinsel ilişkiye girmesini engelleyen bir korku olarak tanımlamaktadır.

 • Vajinismuslu kadınlar iğne olmaktan dişçiden de korkarlar
 • Kişilik yapılarında çocuksuluk vardır.
 • Duygusal olarak açık olmayı tehdit edici bulurlar
 • Suçluluk duygusu duymaya meyilli olurlar
 • Utanç duygusu duymaya meyilli olurlar
 • Kendine karşı öfkeli ve kızgınlık duyarlar
 • Vajinismuslu bayanlar “ anneci “ dirler. Yani annelerine karşı bağımlıdırlar.
 • Vajinismuslu kadınlar babalarının tersine eşlerini uyumlu ve nazik olanlar arasından seçme eğilimlidirler
 • Vajinismuslu kadınlar cinselliğe karşı ayıp, suç ve utanç verici kirli bir eylem olarak algılama eğimindedirler
 • Vajinismuslu kadınlar kendi vücutlarını hoş algılamazlar. Bedenlerine karşı olumsuz düşünüşleri vardır.
 • Sık sık danışanlanırlar
 • Çocukluklarında ve genç kızlıklarında ailevi sorunlarını sıklıkla dile getirirler
 • Yetişkinlik rollerini kabul etmede zorluk gösterirler.
 • Evliliği kabullenmekte zorlanırlar.
 • Çocukluklarında yatak ıslatma, geceleri korkulu rüyalar görme gibi şikayetleri vardır.
 • Geçmişte cinsel şiddete veya tacize maruz kalmış veya buna şahit olmuş olabilirler
 • Cinsel organlara dair iğrenme hissi duyarlar. Dokunma konusunda zorlanabilirler
 • Ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymakta zorluk yaşarlar.

Bursada vajinismus danışmanlığı yaptığımız danışanlar üzerinde de bu gözlemler büyük ölçüde doğrulanmaktadır. Vajinismus danışmanlığı bursa merkezimizde Kadın Doğum Uzmanı / Jinekolog Jasmin KARPUZOĞLU ile Psikolog Şahin UÇAR hizmet vermektedir.

Vajinismus danışmanlığı ve kegel egzersizleri

PC kasları nedir ?

Ürüner açıklığı, vajinayı ve anüs’ü bir çember gibi çevreleyen ve iskelet sistemine tutunarak, pelvik organları destekleyip tutan bu kaslar, idrar tutmaya, dışkılamaya, cinsel birleşmeye, orgazma, bağırsak hareketlerine ve doğum sırasında bebeğin çıkmasına yardımcı olur. Vajinismus danışmanlığı pc kaslarının etkin kullanılmasını öğretilir.Bu kasların istemsiz olarak sıkılması cinsel birleşmeye engel olabilir. Bu kaslar üzerinde bilinçli kontrolün sağlanması vajinismus danışmanlığı’nde ve sağlıklı cinsel yaşam için önemli yer tutar.

PC kaslarını nasıl fark ederiz?

Kegel egzersizleri tarif edilirken, pek çok kadının PC kaslarını bulmakta güçlük çektikleri görülmüştür. Vajinismus sorunu yaşayan bayanın idrarını tutup bırakması sürecinde bu kaslarını kullanır. O nedenle, idrarını tuttuğunda ve yeniden idrarını bıraktığında aslında pelvik bölgedeki Pc kaslarını hareket ettirmiş olmaktadır. Yani kegel egzersizleri yapmış olmaktadır. Vajinismus danışmanlığınde sıklıkla kullanılmaktadır.

PC kaslarımızın üzerinde kontrolü nasıl sağlarız?

Kaslarımız üzerinde daha fazla kontrol sağlamamızın bir çok yolu olabilir. Örneğin vücut geliştirme çalışıyorsanız, kaldırdığınız ağırlıklar ölçüsünde kaslarınız gelişir ve vücudunuz şekillenmeye başlar. Ya da işiniz gereği sürekli parmaklarınızı kullanıyorsanız parmaklarınız daha esnek ve hızlı hatta gerektiğinde daha güçlü olabilir. Üriner açıklıkta bulunan aşk kası olarak da bilinen bu kasları da bilinçli kontrol etmek amacıyla sürekli kullandığımızda istenen ölçüde gelişir ve kontrol sağlanmış olur.

Vajinismus da aynı bunun benzeri bir olay örgüsü sonucu gerçekleşebilir. Farklı beden veya psikolojik mesajlara göre PC kasları kişi her ne kadar cinsel birleşmeyi istiyorsa dahi bilinçdışı olarak kasılıp vajinal girişi engelleyebilir.

Burada yapılacak olan şey aynı bir çocuğun tuvaletini yapmasını öğrendiği gibi daha önceden kontrolsüzce boşaltabildiği tuvaletini nasıl tutmayı öğrendiyse ve uygun zamanda gevşeyerek boşaltımı sağlıyorsa, vajinismuslu kadın da istem dışı olarak kastığı kaslarını uygun zaman ve yerde gevşetmeyi öğrenmelidir.

Kegel Egzersizleri

Klozete oturun, bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve idrarınızı yapmaya başlayınız. Bir saniye kadar normal akmasını ve sonra birkaç saniye kadar yavaş akmasını sağlayınız. İdrarınızı tamamen durdurun ve burada PC kaslarınızı kullandığınızı bilin ve sakın bacaklarınızı oynatmayınız. Bacaklarınız tamamen açık bir şekilde tekrar birkaç saniye akıtın ve birkaç saniye durdurun. İdrarınız tamamen bitene kadar sıkıştırıp gevşetmeye devam ediniz. Egzersizleri çok kolay bir şekilde yapamayabilir veya akışı tamamen durduramayabilirsiniz. Bu kasların zayıf olmasıyla ilgilidir ve sizin tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede kontrol sağlayabilirsiniz. İdrarınızı tamamen durdurduğunuzda PC kaslarınız üzerinde bilinçli bir kontrol sağlamış olacaksınız.

Burada sadece kasların güçlü olmasını istemiyoruz aynı zamanda kaslarımızın üzerinde bilinçli bir hareketi hedefliyoruz. Bu egzersizleri kademeli olarak attırabiliriz. Bunun için örnek bir program ilk günlerde sabah öğle akşam olarak her seferinde 25 er kez tekrarlamaktır. İlerleyen günlerde toplam sayıyı 150, 225 ve 300 e kadar kademeli bir şekilde çıkarabiliriz. Egzersizlerin yapıldığı dışarıdan anlaşılmayacağından, iş yerinde, yolda yürürken, otobüste de gerçekleştirebiliriz.

Bu kasların kontrolünün öğrenilmesi vajinusmus danışmanlığınde, vajinal giriş egzersizlerini gerçekleştirebilmek için önemli bir ön çalışmadır.

Vajinismus danışmanlığı ve Orgazm olma önerileri

Birçok danışanım orgazm olmakta güçlük çektiğinden şikayet etti. Burada yardımcı olabilecek bazı ipuçları vermeyi uygun buldum.

Psikolojik Öneriler:

1-Cinsel Buluşmaya Hazırlıklı olmak:

Birçok kadın cinsel buluşmaya fiziksel olarak hazırlandığı gibi mental olarak da hazırlık yapar. Buluşmayla ilgili fanteziler kurmak ve imajinasyon  ile kendini hem ruhen hem fiziken hazırlamak yararlı olacaktır. Romantik veya erotik hikayeler okumak veya düşünmek,aşk şarkıları dinlemek . İyi başlamak sonunu da iyi getirir.

2- Rahatlama-Gevşeme:

Bir çok kadın için cinsel haz aşamasına gelmek için bir geçiş sürecine ihtiyaç duyar. Bunun nedeni duygusal tansiyonun cinsel isteği ve tepkiyi yavaşlatmasıdır. Bu yüzden müzik dinlemek, sıcak bir banyo yapmak,kitap okumak veya rahatlayıp gevşemeniz ne gerekiyorsa onu yapın. Rahat olmak orgazm olmayı kolaylaştırır.

3- Dikkatinizi dağıtan şeylerden uzaklaşın:

Kadınların akıllarında sıklıkla; yapılacaklar listesi, endişeler, odada çok fazla ışık olması, veya çok fazla gürültü olması gibi dikkat dağıtan etmenlerle doludur. Dikkat dağıtıcı fiziksel ve mental etmenleri belirlemek ve bunları elimine etmek kadının duygularına ve  bedenlerine odaklanmasına şans tanır ve orgazm olmanızı kolaylaştırır. Dikkat dağıtıcı şeyler kadının sekse odaklanmasını ve orgazm olmasına engel olur.

4- Sinir ve Öfkenizi Yenin

Partnerine öfke hisseden kadınların orgazma ulaşması çok zordur. Öfke insanları uzaklaştırır. Kadının partnerine içten bağlanabilmesi için öfkesini elimine edebilmesi gerekir. Kadınlar cinsel organlarıyla bağlanmadan önce kalpten bağlanırlar.

5- Bedeninizi kusurlarıyla birlikte kabul edin ve sevin.

İyi bir cinsel tepki verebilmek için kişinin vücudu ile barışık olması önemlidir. Acaba nasıl görünüyorum, göğüslerim çok mu sarkmış vs takıntıların ve kaygıların olması cinsel tepkinizi zayıflatır ve orgazm olmanızı sabote eder. Bu tür takıntılar uyarılmanıza engel olur.Şunu unutmayın ki birçok erkek mükemmel bir vücuttan çok kendisiyle ilgilenen ve de ilginç kadınları tercih eder.

6- seks sırasında erotizme odaklanın.

Aklınızı erotizmde tutmak, bedeninizin fiziksel olarak daha kolay uyarılmasına neden olur. Partneriniz her ne yapıyorsa onu akıl gözüyle takip etmek yardımcı olabilir. İmaginasyon faydalı olur. Bu konudaki en faydalı şey beklide partnerinizle göz göze gelmektir.Ama bu her zaman mümkün olmayabilir çünkü kadınlar gözü kapalı olarak orgazma daha kolay odaklanırlar.

7- konsantre olun:

Uyarılmanın tesisi için aldığınız hazza (özellikle  klitoris ve/veya vajinanızdan) konsantre olun. Konsantrasyonu arttırmak için sözel tepkiler de önemlidir. Orgazmı kolaylaştırır.

8- yanlış inanışlardan kurtulun.

Birçok kadın hala cinsel birleşme sırasında neden orgazm olamadığı konuusnda kaygıya kapılıp normal olup olmadıklarını düşünürler. Halbu ki en iyi orgazm klitoris uyarılması veya vajinal uyarının klitoris uyarısıyla desteklendiği durumda olur. Rahat olun orgazm ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin siz aldığınız hazza odaklanın. Sadece cinsel birleşme ile orgazm olamamak bir çok kadının ortak özelliğidir.

9- Oyun için vakit ayırın.

İnsanlar genellikle günün geç saatlerinde seks yaparlar. Uyku saatinde vücutların yorgun olduğu dönemde birkaç erotik oyun vücudunuzun enerjisini toplamasına ve orgazma hazır hale gelmesine yardımcı olur.

Fiziksel Öneriler:

1- Kendi vücudunuzun uzmanı olun:

Orgazm olabilmek için vüzudunuzu iyi tanımanız ve tepkilerini bilmeniz çok önemlidir.Önce vücudunuzu tanıyın, dokunun, ne tür dokunuşlar hoşunuza gidiyor,nereleriniz daha hassas ve vucudunuz nasıl tepki veriyor öğrenin ve öğrendiklerinizi partnerinize de öğretin. Unutmayın sizin vücudunuz üzerinde o değil siz uzmansınız. Partnerinize bu konuda rehberlik edin. Vucudunu tanımayan kadınlar cinsel olarka nelerden hoşlandıklarını bilemezler.Bu kadınlar orgazm olmakta güçlük çekerler.

2- İletişim kurun- Açık olun:

Cinsel tatmin için iletişim çok önemlidir. Kimse kimsenin niyetini okuyamaz.Açık iletişim, dürüstlük ve güven, ve saygı sağlar, risk almayı kolaylaştırır.

3- Partnerinizin doğru yerde ve şekilde bulunduğundan emin olun:

Eğer partnerinizi görmek istediğiniz yerde göremiyorsanız, ihtiyacınız olan yerde konumlanmamışsa bu sizin orgazm olmanıza engel olur.

4- Cinsel Tansıyonu Arttırın:

Fiziksel uyarılma sırasında bazı kasların gerdirilmesi orgazmı kolaylaştırır. Bu erkekler için de geçerlidir ama kadınlarda daha önemlidir. Bu kasların gerdirilmesi ve orgazmı tetikleyebilir.

5-  Vajina etrafındaki kasları uyarmak:

Vajina etrafındaki kasları(PC kasları)  büzmek ve sıkıştırmak  cinsel organlara kan akışını hızlandırır ve uyarılmayı arttırır. Bu kaslar orgazm sırasında kendiliğinden büzüşürler. PC kaslarını sıkıştırmak(Kegel egzersizleri de denir) orgamı tetikleyebilir ve alınan hazzı arttırır.

6- başınızı sarkıtın:

Başınızı yatağın yan tarafından sarkıtmak orgazmı tetikleyebilir. Bu şekilde baş sarkıtmak kadınlarda uyarılmayı ve alınan hazzı arttırır.

7- Soluk alış verişinizi değiştirin:

Soluk alışveriş şeklini değiştirmeniz cinsel uyarılmayı arttırıp orgazmı tetikleyebilir.

8- muzip   olun: Zevk aldığınız noktalara dokunun ve geri çekilin veya partnerinizin muzip olmasına izin verin. Önce dokunsun sonra geri çekilsin sonra tekrar dokunsun. Bu hem uyarılmayı hmde cinsel hazzı arttırır.

9- Yalnız başınıza pratik  yapın:

Orgazm olmakta zorluk çekenlerin yalnız başına iken kendi kendilerini uyarmaya çalışmaları orgazm olmada yardımcı olabilir. Cinsel birleşme sırasında orgazm olmayı öğrenmek isteyen kadınlar üst pozisyona kendiler geçebilirler. Bu şekilde kadın kendi orgazmının kontrolünü eline alır ve maksimum uyarılmayı elde edebilir. Bu şekilde penetrasyonun temposunu ve penis derinliği belirleyebilir ve  klitoris uyarılmasını  sağlar.

10- Cinsel oyuncaklar kullanabilirsiniz.

Eğer cinsel oyuncaklar kullanma konusunda bir sıkıntınız yoksa vibratör kullanarak istediğiniz gibi ve rahat şekilde orgazm olmayı  deneyebilrsiniz. Ayrıca bu yöntemle partnerinizin üstündeki baskınızdan da kurtulmuş olursunuz. Çünkü kendi hazzınız kendi kontrolünüzde olur.

Hatalı ve Sonuç Vermeyen Vajinismus Danışmanlığı Yöntemleri

1.  Kızlık Zarının Ameliyatla Alınması:

Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilgisi yoktur. Kızlık zarının alınması var olan vajinismus sorununu çözmez. Ancak çok nadir durumlarda kızlık zarının kalın olması gibi durumlar da kadın doğum uzmanı kızlık zarının alınmasına karar verebilir. Nadir görülen bu durum dışında kızlık zarı alınması vajinismus sorununu çözmez.

2.  Vajinismus danışmanlığınde botox danışmanlığı

Botoks uygulamaları yoluyla vajinismus danışmanlığı yapılması da yanlış ve hatalı tedavi yollarındandır. Botoks uygulamaları plastik cerrahi uygulamaları çerçevesinde sıkça kullanılabilmektedir. Alın yüz bölgesi kırışıklıklarında cilt altına uygulanarak oradaki kasları geçici olarak felç eden ve dolayısıyla kırışıklıkları geçici olarak ortadan kaldıran botoks un vajinismusda da yararlı olabileceği düşünüldüyse de yararları geçici olmuş ya da hiç yarar sağlamamıştır. Botoks uygulaması vajina kaslarını geçici olarak felç eder. Ve cinsel birleşme gerçekleşmiş olabilir. Ama vajinismuslu kadının bilinçdışı korkuları, acıyacak, kanayacak, ağrıyacak gibi korkuları olduğu gibi kaldığından botoks uygulaması ya hiç yararlı olamamakta ya da geçici yarar gösterebilmektedir.

3.  Kadının Cinsel İlişki Öncesi Alkol Alması, Sarhoş Olması

Vajinismus evde tedavi yöntemleri arasında sıkça denenen yöntemlerden birisi de alkol alınarak sarhoşluk yaratmak böylelikle cinsel ilişkiye girmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bu yöntem her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Vajinismuslu kadınlar alkol almalarına rağmen kontrolünü kaybetmeme eğilimi taşırlar.

4.  Genel anestezi altında cinsel birleşme ile vajinismus danışmanlığı

Genel anestezi altındaki vajinismus danışmanlığı olmak isteyen bayanlar doktor yardımıyla anestezi alır. Amaç anestezinin kadın vücudunda yarattığı gevşeme yoluyla cinsel birleşmeyi sağlamaktır. Anestezi altında vajina bölgesindeki kaslar kasılmaz ve cinsel birleşme yaşanır. Ancak anestezi her seferinde kullanılamayacağından etkisiz bir yöntemdir. Bir defa cinsel ilişkiye girilmesi sonraki cinsel ilişkilere de rahatça girilebileceği anlamına gelmemektedir. Ayrıca uyuşturulma yoluyla cinsel ilişkiye girilmesi durumu etik ve ahlaklı da değildir.

5.  Lokal uyuşturucu kremler ve pomadlar

Vajinismuslu kadınların bilinçdışı korku ve endişelerini ortadan kaldırmadığı için vajinismus danışmanlığınde yararsız bir yöntemdir.

6.  Cinsel ilişki öncesi sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçların kullanılması

Bu tür ilaçlar yanlış ve hatalı kullanılan tedavi yollarından olup, vajinismus danışmanlığınde kullanılan ilaçlar olarak düşülmemelidir.

7.  Vajinismus da ilaç danışmanlığı

Antidepresan ve sakinleştirici ilaçlar cinsel istekte azalmaya yol açması bakımından ve de yararlı olmaması bakımından vajinismus danışmanlığınde kullanılması önerilmez. Lokal uyuşturucu kremler ve pomadlar korkuyu ortadan kaldırmadığı gibi başarısızlık yaşanır. Ya da erkek cinsel organında uyuşukluk hissizlik yaratacağından ilaçsız cinsel ilişkiye girilmek istendiğinde yine başarısız durum ortaya çıkacaktır.  yararsız yöntemlerdendir. Vajinismus danışmanlığı zihindedir. Sorun zihinde bitirilmelidir. Hızlı ve mucizevi tedavi beklemek yerine doğru tedaviyi cinsel terapide aramak doğru olacaktır.

Bursada Vajinismus danışmanlığı

Bursada Kadın doğum uzmanı Jasmin Karpuzoğlu ve Psikolog Şahin uçar vajinismus danışmanlığı konusunda disiplinlerarası bir yaklaşımla çalışmaktadır. Vajinismus danışmanlığıne başlanmadan önce kadın doğum uzmanının muayenesi krtik önem taşıyabilmektedir. vajinismus kadının zihninin yarattığı bir korkudur. Yani psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus psikoterapi / cinsel terapi ile tedavi edilir.  Çiftler iyileşmeye karar vermeli ve doğru uzman ile görüşmelidirler. Evliliklerin kimi zaman bitmesine neden olan bu sorun yıllarca bekletilebilmektedir. Yıllarca ertelenebilmektedir. Vajinismus danışmanlığı olan olan bir cinsel işlev bozukluğudur.

Bilinenin aksine severek ve anlaşarak evlenen çiftlerde yaygın olarak görülmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her on kadından birisinde vajinismus görülmektedir. Vajinismus, kadının cinsel ilişki sırasında kasılarak ilişkiye izin vermemesidir. Bu kasılma, kadının cinsel isteğiyle ilgili olan bir durum değildir. Vajinismus Bir takım korku ve kaygılara bağlı olarak istemdışı gerçekleşir. Vajinismus’ un görücü usulü, birbirini sevmeden ya da tanımadan evlenen çiftlerde daha sık görülebileceği düşünülür, ancak aslında birbirini tanıyarak, severek, yıllarca flört ederek evlenen çiftlerde de vajinismus son derece yaygındır. Hatta vajinismus sorunu ile bize başvuran ve kaçarak evlenmiş çiftler bile vardır. Yani vajinismus’un genellikle eşini sevmekle ve istemekle bir ilgisi yoktur. Vajnismus cinsel birleşmeye karşı duyulan bir korkudur. Vajinismusu yaşayan kadınlar belli özellikler açısından birbirilerine benzerler. Ancak belli açılardan da farklılıklar gösterirler. Tamamen cinselliğe kapalı, cinselliği reddeden kadınlar olabileceği gibi, cinsel isteği yüksek olan ve cinsellikten zevk alan vajinismuslu kadınlar da vardır. Vajinismusta kadının temel korkusu cinsel birleşmeye yani penisin vajinaya girmesine yöneliktir. Sevişmekten ya da sürtünerek yaşanan birliktelikten kadın da zevk alır, bu bir süre sonra çiftte alışkanlık haline gelebilir ve ”nasıl olsa bu şekilde zevk alıyoruz, tedaviye ne gerek var diyerek tedaviden kaçınmalarına bile neden olabilir. Ancak, çocuk yapamadıkları için tedavi kliniklerine başvuranların sayısı hiç de az değildir. Birçok çift için vajinismus danışmanlığıne başvurmalarının sebebi artık çocuklarının olmasını istemeleri nedeniyledir.

Ben de Vajinismus Olurmuyum?

Kız arkadaşım vajinismus olabilir mi? Bir bayan olarak ben de vajinismus olabilir miyim? Vajinismus danışmanlığı nasıl yapılır? Sorularını mail ya da telefon ile cevaplandırmaya çalışıyoruz. Vajinismus herkesten gizlenen bir rahatsızlıktır. Vajinismus danışmanlığı olan bir danışanlıktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar sadece kendisinin bu sorunu yaşadığını düşünür. Vajinismus risk faktörlerini incelediğimizde belirli bazı belirtilerin olduğunu görebiliyoruz. Ancak önceden bir bayanın vajinismus olup olmayacağını anlayamayız. Bir bayanın vajinismus olup olmadığını en iyi, ilk cinsel deneyimi sırasındaki tavırlarından anlayabiliriz. Bununla birlikte vajinismuslu kadınların kişilik özelliklerine bakıldığında bazı ortak davranış ve tutumları olduğunu gözlemliyoruz.

Vajinismus risk faktörleri

Vajinismuslu kadınlar evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaya sıcak bakmazlar. Ya da erkek arkadaşlarının terk etmesi ihtimali olduğu durumlarda cinsel yakınlaşmaya izin verirler. Ancak cinsel yakınlaşmaya sınırlı şekilde izin verirler.Bekaretlerini ilk geceye saklama eğilimindedirler. Kendi ailesine özellikle de annelerine çok düşkündürler. Erkeklere güven duymakta zorluk çekerler.

Cinsellikle ilgili bilgilerin yanlış öğrenilmesi risk faktörleri arasındadır. Cinsellikle ilgili bilgiler yanlış öğrenildiğinde, yanlış inanışlara sahip olduğunda davranışları da değişecektir. Kendini gerçekleştiren kehanet ya da rosenthal etkisi olarak da bilinen bu durumda kadının cinselliğini rahatça yaşamasını bekleyemeyiz. Korku ve endişeler sağlıklı cinselliğin önündeki en büyük engeldir.

Vajinismus danışanları, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde cinsellik ayıp, yasak ya da günah kelimeleriyle tanımlanır. Cinselliği yaşamak masumiyetin kaybı, terbiyesizlik, ahlaksızlık, ayıp olarak algılanır. Çünkü aile içinde cinselliğin konuşulduğu durumlarda cinsellik iğrenti ve utanç verici haller olarak konuşulur. Ya da masumiyetin bittiği an olarak algılanır.

Vajinismus Danışmanlığı Bursa

Vajinismuslu kadınların çocuksu ve aileye bağımlı kişilik yapısı dikkati çekmektedir. Sosyal ve ekonomik koşulları yüksek olan kadınların da vajinismus risk faktörleri arasında sayılabilirler. Vajinismus danışmanlığı bursa için başvuruda bulunan danışanların sık sorduğu sorulardan birisi de vajinismus danışmanlığınden sonra yeniden vajinismus olur muyum? vajinismus danışmanlığı kalıcıdır.

Bekaret ve Vajinismus Danışmanlığı Bursa

Vajinismuslu kadınlar evlendiklerinde bakiredirler. Bakirelik kavramı vajinismuslu kadınlar için özellikle önemlidir. Çünkü temizlik ve paklığın, kirli olma-manın, kendine saygı duymanın da yoludur. Bakireliğin tersi ise vajinismuslu kadınlar için utanç vesilesidir. Kirli olmanın kanıtı gibidir. Vajinismuslu kadınlara göre işin garip tarafı evlendikten sonra da bakirelik önemini korumaktadır. Bu nedenle vajinismus için “ evli bakireler ” de denilmektedir.

Bazı vajinismus bursa danışanları cinsel terapi merkezine geldiklerinde göz yaşlarına hakim olamazlar. Ağlamalarına sebep bulamazlar. Nedenlerini düşündüklerinde “ bana uygun olmayan yanlış bir şey yapacakmışım gibi hissediyorum “ diyerek duygularını açıklarlar. Vajinismus danışmanlığı bittikten sonra da aynı gözyaşlarını görebiliyoruz. Bunun nedenini ise “ hem sevinç hem de hüzün var içimde” şeklinde tanımladıklarını gözlemliyoruz.  Sanki yapılma-ması gerekeni yapmışlar ve artık temiz ve pak değillermiş gibi hissettiklerini anlatırlar. Aşağıda bir mail bu durumu anlatan iyi bir örmektir.

Bir Mail; Vajinismus danışmanlığı bursa

Merhaba Şahin bey, Biz …… x ve y çiftiyiz. Hatırlarsanız geçen ay, bursadan vajinismus danışmanlığı için sizinle görüşmüştük. Bursada vajinismus terapi merkezi ararken içime sıkıntı girmişti. Size gelmek için randevu aldıktan sonra nedenini bilmediğim bir sıkıntı içimi kaplamıştı. İlk randevuya geldiğimde hem rahatlamıştım hem de içimdeki o sıkıntıyı hissediyordum. Ben ağlamıştım siz de bunun normal olduğunu anlatmıştınız. İlk defa başardığım ilk gece ne olduğunu anlamamıştım. Çok kolay olmuştu. Ve buna da anlam verememiştim. Sanki daha zor olmasını istiyordum ve neden bu kadar kolay oldu ki diye şikayetim var gibiydim J son randevumda da ağladım nedenini açıklayamıyorum. Vajinismuslu bir kadın gibi değildim ama sanki ayıp bir şey yapmıştım ruhum kirlenmişti. Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum. Her şey için teşekkür ederiz. Selamlar.  x, y çifti

Yukarıdaki mailden de anlaşıldığı gibi kızlık zarının bozulması düşüncesi vajiismus danışanları için önemlidir. Bursa vajinismus danışmanlığı merkezine özellikle çevre şehirlerden olmak üzere çok sayıda vajinismus danışansı gelmektedir. Kütahya vajinismus danışmanlığı, balıkesir vajinismus danışmanlığı, eskişehir vajinismus danışmanlığı, bilecik vajinismus danışmanlığı, çanakkale vajinismus danışmanlığı, yalova vajinismus danışmanlığı