• İletişim
    FSM Bulvarı Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Elmasevler Sit C Blok D: 4 Nilüfer / BURSA
  • Telefon
    0(224) 451 6551

İlk Gece Korkusu ve Vajinismus Danışmanlığı

Vajinismuslu kadınların çoğu halen bakiredir. Çünkü vajinismus ilk gece ortaya çıkar. Bu nedenle vajinismusa ilk gece korkusu, ilk ilişki korkusu, ilişkiye girme korkusu, ilk ilişkiye girememe ya da gerdek gecesi korkusu da denilir. Çiftler ilk gece ilişkiye giremediklerinde bunu saklama eğilimine girerler. Bunun bir eksiklik ve beceriksizlik olarak algılarlar. üzülme, sıkıntı, her şeyin kötüye gideceği gibi korkular hissederler.

Kulaktan dolma bilgilerle ilk gece yatağa giren çiftleri vajinismusun yanında farklı tehlikeler de beklemektedir. Orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik gibi sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Cinsel eğitimin daha çok arkadaşlar arasındaki gizli gizli konuşmalardan oluştuğunu düşünürsek cinsel cehaletin cinsel sorunlara yol açtığını düşünebiliriz.

İlk gece ilişkiye girmeye çalışıp başarılı olamayan çiftlerin bir –iki hafta kadar bekledikten sonra bir cinsel terapist ile görüşmelerini öneriyoruz. Çünkü bekledikçe korku ve kaygı durumu hızla yoğunlaşabilir. Giderek eşler arasında sorun olmaya ve nihayetinde cinsel ilişkiye girememiş olmak evlilik ilişkisini zedeleyebilmektedir.

İlk gece ilişkiye giremeyen çiftlerin yaşadığı sorun zamanla cinsel isteksizliği de beraberinde getirebilmektedir. Zamanla ilk gece korkusu gibi küçük bir korku gibi görünen ilk cinsel ilişki korkusu artık vajinismus haline gelir. İlk gece birçok bayan yanlış öğrenmeleri nedeniyle ilişkiye girmekten korkabilir. Ancak bu durum birkaç gün içinde ortadan kalktığında buna vajinismus diyemiyoruz. Bir-iki hafta kadar ilişkiye girmeye çalışıp ilişkiye girilemediğinde bunun adı artık basit bir ilk gece korkusu değil vajinismus olur. Vajinismus danışmanlığı bursa da yapılmaktadır. Bu noktada bursada vajinismus danışmanlığı merkezi olarak yanınızda olacağız. Vajinismus danışmanlığı olan bir danışanlıktır.

Çok acıyacak diye korkuyorum

Mrb şahin bey, nişanlı ve 24 yaşındayım. Yakında evleniyorum ama ilk gece ile ilgili korkularım var. Büyük bir penisin içime nasıl gireceğini bilemiyorum. Çok acıyacak diye korkuyorum. Sanki vajinamın deliği yok gibi hissediyorum. İçeri giremez gibi düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ?

Vücudumuzdaki her uzvun bir görevi vardır. Vajinanın görevi neslin devamını sağlamak, zevk almak, zevk vermektir. Penisin görevi de aynı paralelde açıklanabilir. Vücudunuzun hangi organı kendi iş ve görevini yaparken acı çekiyor ki vajina da kendi işini yaparken acı çeksin. Vajina cinsel ilişki esnasında kadının uyarılmasıyla birlikte esner. İçinden bir bebeği çıkarabileceği gibi penisi de içine alabilir. Vajinanızın fiziksel yapısı ile ilgili endişelenmek yerine cinsellikle ilgili doğru kaynaklardan daha fazla bilgi sahibi olmanızı öneririm.

İlişkiye girmek üzereyken eşimi itiyorum

1 yıllık evliyiz ve ben eşimi mutlu edemiyorum. İlişkiye girmek üzereyken eşimi itiyorum. Çok korkuyorum. Çok acıyacak gibi düşünüyorum. Eşime doktora gidelim diyorum ama çok ilgilenmiyor. Sen git ben gelemem diyor ne yapmalıyım ?

Çiftler olarak birinizdeki sorun diğerini de ilgilendirir. Vajinismus’ u bir erteleme ve kaçınma danışanlığı olarak da tanımlayabiliriz. Vajinismus kadının istemi dışında kendini kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Vajinismus lu kadın cinsel istek ve arzuya sahiptir. Cinselliği yaşamak ve eşini mutlu etmek ister ancak bilinçdışı korkular ve kaygıları nedeniyle ilişkiye girmekte zorlanır. Vajinismus’ lu bayanın eşi kimi zaman bu nedenle doktora gitmek istemez. ‘’ Ya benim sertleşme sorunu yaşadığım düşünülürse ’’ bu endişe erkeği bu konuda bir uzmana gitmekten alıkoyabilir. Bu nedenle eşinizle konuşurken hassas olun ve kararlılığı elden bırakmayın. Cinsel ilişki tek başına yaşanan bir eylem değildir, iki kişi ile yaşanır. Bir kişideki sorun, diğerini de etkiler. Öncelikle eşinizle konuşun ve bu sorunu birlikte aşmanız gerektiğine onu ikna edin.

Kızlık zarımın yırtılmış olabileceğinden korkuyorum

Ben evlenmek üzere olan bir genç kızım. İlk gece kızlık zarı ile ilgili sorun çıkmasından korkuyorum. Çünkü ben ergenlik yıllarında bisiklete biniyordum. Kızlık zarımın yırtılmış olabileceğinden korkuyorum. Bu endişemi nasıl yenebilirim?

Kızlık zarı genç kız ve erkeklerin en çok merak ettiği konulardandır. Kızlık zarı kadın cinsel organının yaklaşık 2 cm içerisinde yer alır. Ve fizyolojik olarak neden varolduğu ile ilgili nitelikli bir sebep bilinmemektedir. Kızlık zarının dışsal bazı travmalarla zarar görmesi olanak dahilindedir. Ancak doğrudan doğruya bisiklete binmek kızlık zarına zarar verir demek doğru bir yaklaşım olmaz. Önemli olan kızlık zarının zarar görmesinden çok kızlık zarına yüklenen anlamdır. Kültürel değerlerimizin kızlık zarına olması gerekenden daha fazla önem vermesi nedeniyle kızlık zarı bir tabu haline gelmiştir. Kızlık zarının bir kadına yaşattığı psikolojik zarardan daha önemli olmamalıdır.