• İletişim
    FSM Bulvarı Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Elmasevler Sit C Blok D: 4 Nilüfer / BURSA
  • Telefon
    0(224) 451 6551

Ben de Vajinismus Olurmuyum?

Kız arkadaşım vajinismus olabilir mi? Bir bayan olarak ben de vajinismus olabilir miyim? Vajinismus danışmanlığı nasıl yapılır? Sorularını mail ya da telefon ile cevaplandırmaya çalışıyoruz. Vajinismus herkesten gizlenen bir rahatsızlıktır. Vajinismus danışmanlığı olan bir danışanlıktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar sadece kendisinin bu sorunu yaşadığını düşünür. Vajinismus risk faktörlerini incelediğimizde belirli bazı belirtilerin olduğunu görebiliyoruz. Ancak önceden bir bayanın vajinismus olup olmayacağını anlayamayız. Bir bayanın vajinismus olup olmadığını en iyi, ilk cinsel deneyimi sırasındaki tavırlarından anlayabiliriz. Bununla birlikte vajinismuslu kadınların kişilik özelliklerine bakıldığında bazı ortak davranış ve tutumları olduğunu gözlemliyoruz.

Vajinismus risk faktörleri

Vajinismuslu kadınlar evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaya sıcak bakmazlar. Ya da erkek arkadaşlarının terk etmesi ihtimali olduğu durumlarda cinsel yakınlaşmaya izin verirler. Ancak cinsel yakınlaşmaya sınırlı şekilde izin verirler.Bekaretlerini ilk geceye saklama eğilimindedirler. Kendi ailesine özellikle de annelerine çok düşkündürler. Erkeklere güven duymakta zorluk çekerler.

Cinsellikle ilgili bilgilerin yanlış öğrenilmesi risk faktörleri arasındadır. Cinsellikle ilgili bilgiler yanlış öğrenildiğinde, yanlış inanışlara sahip olduğunda davranışları da değişecektir. Kendini gerçekleştiren kehanet ya da rosenthal etkisi olarak da bilinen bu durumda kadının cinselliğini rahatça yaşamasını bekleyemeyiz. Korku ve endişeler sağlıklı cinselliğin önündeki en büyük engeldir.

Vajinismus danışanları, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde cinsellik ayıp, yasak ya da günah kelimeleriyle tanımlanır. Cinselliği yaşamak masumiyetin kaybı, terbiyesizlik, ahlaksızlık, ayıp olarak algılanır. Çünkü aile içinde cinselliğin konuşulduğu durumlarda cinsellik iğrenti ve utanç verici haller olarak konuşulur. Ya da masumiyetin bittiği an olarak algılanır.

Vajinismus Danışmanlığı Bursa

Vajinismuslu kadınların çocuksu ve aileye bağımlı kişilik yapısı dikkati çekmektedir. Sosyal ve ekonomik koşulları yüksek olan kadınların da vajinismus risk faktörleri arasında sayılabilirler. Vajinismus danışmanlığı bursa için başvuruda bulunan danışanların sık sorduğu sorulardan birisi de vajinismus danışmanlığınden sonra yeniden vajinismus olur muyum? vajinismus danışmanlığı kalıcıdır.