• İletişim
    FSM Bulvarı Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Elmasevler Sit C Blok D: 4 Nilüfer / BURSA
  • Telefon
    0(224) 451 6551

Çok acıyacak diye korkuyorum

Mrb şahin bey, nişanlı ve 24 yaşındayım. Yakında evleniyorum ama ilk gece ile ilgili korkularım var. Büyük bir penisin içime nasıl gireceğini bilemiyorum. Çok acıyacak diye korkuyorum. Sanki vajinamın deliği yok gibi hissediyorum. İçeri giremez gibi düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ?

Vücudumuzdaki her uzvun bir görevi vardır. Vajinanın görevi neslin devamını sağlamak, zevk almak, zevk vermektir. Penisin görevi de aynı paralelde açıklanabilir. Vücudunuzun hangi organı kendi iş ve görevini yaparken acı çekiyor ki vajina da kendi işini yaparken acı çeksin. Vajina cinsel ilişki esnasında kadının uyarılmasıyla birlikte esner. İçinden bir bebeği çıkarabileceği gibi penisi de içine alabilir. Vajinanızın fiziksel yapısı ile ilgili endişelenmek yerine cinsellikle ilgili doğru kaynaklardan daha fazla bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Eşimle hala ilişkiye giremiyorum

Ben 32 yaşındayım 7 yıllık evliyim. ve doktorumun söylediğine göre vajinismus sorunu yaşıyorum. Eşimle hala ilişkiye giremiyorum. Bu konuda birkaç doktor ile görüştüm. Beni muayene etmek istediler ama ben buna sıcak bakmadım. Bazılarına da ne yaşadığımı anlatınca görmeden bilmeden bana vajinismus olabilirsin dediler. Yani psikolojik olduğuna ben inanmıyorum. Doktorlara beni uyutun ve vajinamı genişletin dedim ama kimse buna yanaşmadı. Sizce ne yapabilirim. Vajinam dar olamaz mı ?

Sizi muayene eden ya da muayene etmeye çalışan doktorlarınızın değerlendirmelerini dikkate almanızı öneririm. Vajina daraltma ve genişletme ile ilgili yine en doğru kararı doktorlarınız verecektir. Bu konuda doktorlarınıza güvenmek durumundasınız. Vajinismus ya da ilişkiye girme korkusu olarak da tanımlayabileceğimiz vajinismuslu bayanlar kendilerinin bir sorunu olmadığını daha çok fiziksel bir sorun nedeniyle ilişkiye giremediklerini belirtebilirler. Ancak vajinismus psikolojik bir sorundur ve yine danışmanlığı de psikolojik yöntemlerle olması gerekir. Yıllarca cinselliğin ayıplandığı, sadece erkekler için yapıldığına inanıldığı, günah ve ayıp olarak konuşulamadığı, kadınların kendini koruması gereken bir durummuş gibi anlatıldığı için genç kızlar cinsellikten hep korkmuştur. ‘’ Aman kızlık zarıma bir şey olması’’ düşüncesiyle sürekli vajinasını korumaya çalışan genç kız evlendikten sonra da onu korumaya devam ediyor. Bir başka yönüyle komşu ablalardan duyulan ‘’ çok acıdı ‘’ tarzındaki hatalı ilişki örnekleri genç kızların ilişkiye girmelerinin en önemli sebeplerindendir.

Eşimi hiç çaba göstermediği için anlayamıyorum

Mrb şahin bey, ben 8 yıllık evli bir bayanım ama hala cinsel ilişkiye giremiyoruz. Bunun için eşiminde bir çabası yok artık. Eşimi hiç çaba göstermediği için anlayamıyorum. Beni yıllarca anlayışla karşıladığı için ona karşı mahçubum ve kalbini kıramıyorum. Bu sorundan kurtulmak için ne yapabilirim.

Vajinismus tedavi edilmediğinde yıllarca ilişkiye girmeye engel olan bir sorundur. Vajinismus sorunu yaşayan bayanların yıllarca bu rahatsızlığın danışmanlığıni erteledikleri bilinmektedir. Bir başka isimle ‘’erteleme ve kaçınma danışanlığı’’ da denilen vajinismus lu bayanların kurallara uyan, kızgınlığını dışa vuramayan, sürekli bir kabul ihtiyacı içinde olan “ iyi kızlar ” olduğu saptanmış durumdadır. Bu kadınların bir başka özelliği ise genellikle baskıcı ve otoriter olan babalarının tersi özelliklerini gösteren erkekleri eş olarak seçmeleridir. Yani, bu kadınlar genellikle, nazik, kibar ve pasif erkekleri koca olarak seçiyorlar. Eşinizle bu durumu onu kırmadan ve doğal olarak konuşmalı ve bir tedavi merkezine yönelmelisiniz. Tedavi arayışı birçok vakada, evlilikten sonraki bir yıl içinde ortaya çıkıyor. Ancak bazı vakalarda 15 yılı bile geçebiliyor. Tedavi arayışı ise çoğunlukla çocuk sahibi olmak isteği veya çevreden gelen “ çocuk yapın” baskısına bağlı oluyor. Bu nedenle eşinizle ayıp, yasak, günah ve suç duygularından uzaklaşarak cinsel yaşamınızı konuşmalısınız. Sizin de bu konuda inisiyatif almaya hakkınız var.