• İletişim
    FSM Bulvarı Cumhuriyet Mah. Yağmur Sok. Elmasevler Sit C Blok D: 4 Nilüfer / BURSA
  • Telefon
    0(224) 451 6551

Onu mutlu edememek beni çok üzüyor

Merhaba. Ben 25 yaşındayım bir buçuk yıldır evliyim ve vajinismus problemim var,işin garip yanı ben ve eşim Psikologuz. En çok merak ettiğim şeylerden birisi hiç psikolog danışanınız olup olmadığı. Psikolog olmama rağmen, yani olayın fizyolojisini anatomisini vs. Herşeyi bilmeme rağmen ve istek konusunda sorunum olmamasına rağmen o an geldiğinde kontrolsüz bir duygu durumuna kapılmam bana çok garip ve çözümsüz geliyor. Telkinler parmak egzersizleri vs vs hiçbiri işe yaramıyor..Ayrıca hiç bu sorun için uzmana başvurmadım hep kendim çözebileceğimi düşündüm. Eşim hala uzmana gitmek düşüncesine karşı ve kendimiz halledebileceğimizi düşünüyor. Onu mutlu edememek beni çok üzüyor. Eşimi çok seviyorum ve çocuğumuz olsun istiyorum. Çok teşekkürler.

Vajinismus yaşayan bireyler cinsel istek konusunda bir sorun yaşamazlar. Vajinismus yaşayan bireyler önceden bilmedikleri bu rahatsızlık hakkında internet ve diğer bilgi kaynaklarından her şeyi öğrenirler. Ancak buna rağmen yine de ilişkiye girmek konusunda zorlukları devam eder. Maalesef, Bir erteleme ve kaçınma danışanlığı olan vajinismus’ lu çiftleri tedaviye yönelten en büyük sebep çocuk olmuyor olmasıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşama erişmek için vajinismus sorununu ortadan kaldırmanız gerekiyor. Psikolog olmanız ve tüm işleyen mekanizmayı biliyor olmanız vajinismus ‘un danışmanlığınde artı bir değer taşır. Ancak vajinismus psikolojik bir sorundur ve psikolojik olarak zihinde çözümlenmesi gereklidir. Ama kimi zaman psikologlarında bazı konularda desteğe ihtiyacı olabilir. Bize ulaşan danışanlar arasında her meslek alanından çiftler olmuştur. Bu kültürel koşullarda doğup büyümüş herkesin az ya da çok cinselliğe dayalı ön yargıları ve tutuculukları maalesef var. Cinsel tutum ve ön yargılarınızı gözden geçirmenizi ve bir cinsel terapistten destek almanızı öneririm.

Eşimin zaman zaman sertleşme sorunu oluyor

Merhaba, ben 5 yıl kadar vajinismus sorunu yaşadıktan sonra sizinle görüşmüş ve vajinismus sorununu ortadan kaldırmıştık. Ancak ben iyileştikten sonra eşimin zaman zaman sertleşme sorunu zaman zaman erken boşalma veya cinsel isteksizlik diyebileceğimiz bir takım sorunları başladı. Bu normal midir? Ne yapabiliriz.

Vajinismus sorunu yaşayan bayanların eşleri uzun bir süre eşlerini ikna ederek ilişkiye girmenin bir zorluğu olmadığını eşlerine anlatmaya çalışırlar. Sorunun danışmanlığı süreci uzadıkça erkekte kendine güvensizlik, cinsellikten soğuma, ereksiyon problemleri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalma riski de doğabilmektedir. Ayrıca cinsellik gibi insan fizyolojisi ve aile içi bağlarda önemli bir role sahip doğal bir sürecin yaşanamaması psikolojik sorunlarla beraber aile içi sosyal sorunlara da neden olabilmektedir. Eşiniz için hoşgörülü ve duyarlı olmalısınız. Cinsellikle ilgili eşinizi motive edebilirsiniz. Rahat ve sakin bir ortamda eşinize masaj yapabilirsiniz. Ön sevişme ile onun kaygılarını azaltabilirsiniz. Eşiniz kendini uygun hissettiğinde cinsel ilişkiye de girebilirsiniz. D.R.

İlişkiye girmek üzereyken eşimi itiyorum

1 yıllık evliyiz ve ben eşimi mutlu edemiyorum. İlişkiye girmek üzereyken eşimi itiyorum. Çok korkuyorum. Çok acıyacak gibi düşünüyorum. Eşime doktora gidelim diyorum ama çok ilgilenmiyor. Sen git ben gelemem diyor ne yapmalıyım ?

Çiftler olarak birinizdeki sorun diğerini de ilgilendirir. Vajinismus’ u bir erteleme ve kaçınma danışanlığı olarak da tanımlayabiliriz. Vajinismus kadının istemi dışında kendini kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Vajinismus lu kadın cinsel istek ve arzuya sahiptir. Cinselliği yaşamak ve eşini mutlu etmek ister ancak bilinçdışı korkular ve kaygıları nedeniyle ilişkiye girmekte zorlanır. Vajinismus’ lu bayanın eşi kimi zaman bu nedenle doktora gitmek istemez. ‘’ Ya benim sertleşme sorunu yaşadığım düşünülürse ’’ bu endişe erkeği bu konuda bir uzmana gitmekten alıkoyabilir. Bu nedenle eşinizle konuşurken hassas olun ve kararlılığı elden bırakmayın. Cinsel ilişki tek başına yaşanan bir eylem değildir, iki kişi ile yaşanır. Bir kişideki sorun, diğerini de etkiler. Öncelikle eşinizle konuşun ve bu sorunu birlikte aşmanız gerektiğine onu ikna edin.

Vajinismus da erkeğin rolü nedir?

Bütün cinsel sorunlar tek kişinin değil, çiftin ortak sorunudur.

Vajinismus tek başına kadının sorunu değildir, erkeğin desteği  olmadan kadının yalnız başına vajinismusun üstesinden gelmesi beklenemez. Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle anlayışlı erkeklerdir, eşlerini zorlamazlar, üzerine gitmezler. Çoğu zaman iki tarafın da evlilik öncesi cinsel deneyimi yoktur.  Kadının korkuları kadar erkeğin de cinsellikle ilgili kaygıları olabilir ve iki tarafın korkuları vajinismusu besleyebilir. Belki vajinismusun temelinde değil, ancak vajinismusun sürmesinde erkeğin de payı vardır ve tedavide de rolü büyüktür.

Eşine güvenen, destekleyen erkekler olduğunda çözüm daha kısa sürede başarılı biçimde sonlanmaktadır. Vajinismus psikolojik bir sorundur  ve başarı için sabır ve inanç gereklidir. Eğer cinsel terapistle çift işbirliği yapar, seanslara düzenli olarak gelir ve evde uygulaması gereken ödevlerini de uygularsa sorun kısa sürede kesin olarak çözülür.